Twoje mieszkanie nie należy do największych, a mimo wszystko marzysz o posiadaniu psa? Nie wiesz jaki pies będzie najlepszy do małego mieszkania? Boisz się, że przestrzeń w której mieszkasz będzie dla niego niewystarczająca? W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję przy wyborze psa do niewielkiego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa do małego mieszkania?

Należy pamiętać, że przy odpowiedniej dawce ruchu i dostatecznej stymulacji umysłowej, nawet dla najbardziej wymagającego i aktywnego psa, małe mieszkanie będzie wystarczającym miejscem. Dlatego też, poniższy ranking jest jedynie naszą propozycją dla osób, które szukają psa do małego mieszkania. Jednocześnie przypominamy, że nawet te najmniejsze psy, zwane ,,kanapowymi’’, wbrew stereotypom, także potrzebują regularnych spacerów, treningów i zabaw ze swoim właścicielem. Nie bagatelizujmy ich potrzeb i pamiętajmy, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także wielki obowiązek.

Przy wyborze odpowiedniego psa do małego mieszkania, pod uwagę należy brać między innymi:

  • Potrzebę aktywności psa
  • Temperament zwierzęcia
  • Tendencję do nadmiernej wokalizacji
  • Tolerancje zamkniętych, niewielkich przestrzeni
  • Ilość gubionej przez psa sierści

Najlepsze rasy psów do małego mieszkania

Yorkshire terrier

Jest to bardzo popularna rasa, spotykana praktycznie w każdym zakątku świata. Yorki są zadziorne i pewne siebie. Często wchodzą w konfrontacje z innymi, dużo większymi od nich psami. Wbrew pozorom, są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie. Nie wymagają nadmiernej aktywności, i doskonale odnajdują się w roli psa rodzinnego. Ze względu na ich długą szatę, psy te wymagają regularnej, świadomej pielęgnacji, częstych kąpieli i szczotkowania. Yorki dożywają od 13 do 16 lat, a ich waga waha się od 2 do 3,5 kg. Będzie to idealny pies do małego mieszkania!

Yorkshire terrier

Buldog francuski

Buldogi są stosunkowo niewielkie. Posiadają krótką, ale za to gładką sierść. Psy tej rasy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko ze względu na swój nadzwyczajny wygląd, ale także za ich wyjątkowo przyjazny temperament. Szybko się uczą, są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie, natomiast ich właściciele podczas treningów powinni uzbroić się w ogromną cierpliwość. Kochają towarzystwo ludzi i innych przedstawicieli swojego gatunku. Świetnie odnajdują się zarówno w dużych jak i małych mieszkaniach.

Chart angielski Greyhoud

Charty z zasady kojarzą nam się z wyścigami, prędkością i energią. Nie przypominają nam one psa, nadającego się do małego mieszkania, natomiast w przypadku Greyhouda jest nieco inaczej. Podstawowym warunkiem, do tego abyśmy żyli z tym psem w zgodzie, musi być jednak to, aby jego właściciel był aktywną, żywiołową i lubiąca wyzwania osobą. Jeśli wszystkie potrzeby tego psa będą zaspokojone, w mieszkaniu będzie on prawdziwą oazą spokoju. Jest to rasa bardzo inteligentna, o przyjaznym usposobieniu. Ich właściciele nie skarżą się na ich nadmierną wokalizacje, a sezonowe linienie jest wręcz niezauważalne. Greyhound podczas spacerów powinien mieć zapewnioną przestrzeń na której będzie mógł się porządnie „wybiegać” , jest to niezbędne, aby był w pełni szczęśliwym psem.

Chart angielski Greyhoud

Chihuahua

Chihuahua’e zna zapewne każdy miłośnik miniaturek, są to drobnej budowy psy, ważące zazwyczaj od 1,5 do 3 kg. Występują w praktycznie każdym umaszczeniu i długości włosa. Ten miniaturowy piesek, wręcz idealnie nadaje się do małych mieszkań.  Pomimo swojego ,,delikatnego’’ wyglądu, ma on naprawdę serce i duszę wojownika. Jest pewny siebie, zadziorny i odważny. Bez konsekwentnego wychowania, ciężko będzie nam zapanować nad jego temperamentem, dlatego odpowiednie szkolenie tej rasy jest konieczne. Chihuahua uwielbiają towarzystwo człowieka, nie jest to jednak rasa polecana rodzinom z dziećmi, ze względu na ich miniaturową wielkość i delikatność tego psa. Przez nieumyślność i nieuwagę można zrobić mu naprawdę dużą krzywdę.

Chihuahua

Maltańczyk

Ostatnią, polecaną przez nas rasą do małych mieszkań, są maltańczyki. Maltańczyki to małe, ważące 3-4 kg psy. Sierść tej rasy wymaga regularnej pielęgnacji, ale ich linienie jest ograniczone praktycznie do minimum. Mają bardzo dobrą kondycję i uwielbiają spacery. Bardzo dobrze czują się w mieszkaniu, lecz  wymagają dużo uwagi od swoich opiekunów. Maltańczyki są idealne zarówno do rodzin z dziećmi jak i osób starszych. Niestety, ale są to hałaśliwe psy, dlatego nie powinniśmy ich zostawiać samych, podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu.

maltańczyk

Podsumowanie

Podczas wyboru psa do małego mieszkania, należy pamiętać, że pies to zobowiązanie i ogromna odpowiedzialność. Dlatego też decyzja o wyborze odpowiedniej dla nas rasy, musi być świadoma i dobrze przemyślana. Nie możemy kierować się jedynie wyglądem naszego wymarzonego pupila, ale również jego usposobieniem i temperamentem, który podpasuje naszemu trybowi życia. Bez względu na rasę i rozmiar psa, musimy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń i komfort, aby zaspokoić jego potrzeby. 

Oznaczony w: